Skip to content

14 Ketner StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1910

Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block919
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,484
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
45%
Improvement Value:$157,100
55%
Total Assessment$287,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,752+3.8%
2024$9,396+4.0%
2023$9,036+1.6%
2022$8,898-3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910