Skip to content

179 Stonehouse RoadGlen Ridge, NJ 07028

Built 1934

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Dec 16, 1998

Property Information

Block842
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,788
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,000
47%
Improvement Value:$251,800
53%
Total Assessment$476,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,173+3.8%
2024$15,582+4.0%
2023$14,986+1.6%
2022$14,757+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 5591, Page 779

Property Built

Built

Year Built: 1934