Skip to content

25 Main TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 23, 2018

Property Information

Block919
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,308
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,400
38%
Improvement Value:$214,600
62%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,702+3.8%
2024$11,275+4.0%
2023$10,843+1.6%
2022$10,678+6.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,487DeedBook 20180, Page 31109

Property Built

Built

Year Built: 1931