Skip to content

229 Broughton AveBloomfield, NJ 07003

Built 1948

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jun 24, 2014

Property Information

Block919
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,872
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,700
36%
Improvement Value:$244,600
64%
Total Assessment$382,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,968+3.8%
2024$12,494+4.0%
2023$12,016+1.6%
2022$11,832+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,872DeedBook 12503, Page 8445

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1948