Skip to content

9 Tomar CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1980

Last Sale Price
$307,501
Last Sale Date
May 21, 2003

Property Information

Block919
Lot64
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,404
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,400
44%
Improvement Value:$246,700
56%
Total Assessment$440,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,928+3.8%
2024$14,382+4.0%
2023$13,832+1.6%
2022$13,621-12.6%
Property History

Property Sale

Sale
$307,501

To:

Sq Ft1,404DeedBook 5989, Page 784

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980