Skip to content

41 Tomar CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1978

Last Sale Price
$194,000
Last Sale Date
Jul 10, 1998

Property Information

Block919
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,072
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,000
41%
Improvement Value:$274,100
59%
Total Assessment$464,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,742+3.8%
2024$15,167+4.0%
2023$14,587+1.6%
2022$14,364-14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$194,000

To:

Sq Ft2,072DeedBook 5560, Page 887

Property Sale

Sale
$73,945
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1978