Skip to content

38 Tomar CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1978

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 24, 2021

Property Information

Block919
Lot73
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,732
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,600
46%
Improvement Value:$225,700
54%
Total Assessment$420,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,257+3.8%
2024$13,735+4.0%
2023$13,210+1.6%
2022$13,008-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,732DeedBook 20211, Page 14009

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5974, Page 491

Property Sale

Sale
$64,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1978