Skip to content

34 Tomar CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2009

Property Information

Block919
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,948
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$191,100
38%
Improvement Value:$311,800
62%
Total Assessment$502,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,058+3.8%
2024$16,435+4.0%
2023$15,806+1.6%
2022$15,565-6.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 5815, Page 874

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5062, Page 740

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 5013, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1979