Skip to content

42 Lawrence StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1902

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jun 9, 2025

Property Information

Block92
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage2,187
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,200
23%
Improvement Value:$202,400
77%
Total Assessment$262,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,907+3.8%
2024$8,582+4.0%
2023$8,254+1.6%
2022$8,127+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft2,187DeedBook 20250, Page 55316

Property Built

Built

Year Built: 1902