Skip to content

54 Yantecaw AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block931
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,368
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,800
50%
Improvement Value:$176,000
50%
Total Assessment$349,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,865+3.8%
2024$11,431+4.0%
2023$10,994+1.6%
2022$10,826-21.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 20220, Page 64858

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,164DeedBook 20190, Page 1005Recorded1/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 1924