Skip to content

12 Clubb StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$607,000
Last Sale Date
Sep 5, 2023

Property Information

Block962
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,351
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,400
47%
Improvement Value:$174,500
53%
Total Assessment$329,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,190+3.8%
2024$10,781+4.0%
2023$10,369+1.6%
2022$10,210-9.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$607,000

To:

Sq Ft1,351DeedBook 20230, Page 56649

Property Sale

Sale
$423,000
DeedBook 12060, Page 5276

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 5995, Page 73

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5610, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1927