Skip to content

87 Eaton PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1960

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jun 7, 2024

Property Information

Block933
Lot95
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,336
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$188,800
49%
Improvement Value:$198,300
51%
Total Assessment$387,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,130+3.8%
2024$12,650+4.0%
2023$12,167+1.6%
2022$11,981-1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft1,336DeedBook 20240, Page 36155

Property Built

Built

Year Built: 1960