Skip to content

44 Eaton PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1960

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
May 28, 2024

Property Information

Block934
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,360
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,900
48%
Improvement Value:$209,100
52%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,772+3.8%
2024$13,268+4.0%
2023$12,761+1.6%
2022$12,566-5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$695,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 20240, Page 33135

Property Sale

Sale
$462,000
DeedBook 6271, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1960