Skip to content

72 Johnson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 13, 2002

Property Information

Block968
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,393
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
43%
Improvement Value:$202,300
57%
Total Assessment$357,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,133+3.8%
2024$11,690+4.0%
2023$11,243+1.6%
2022$11,071+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,393DeedBook 5911, Page 663

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927