Skip to content

42 Johnson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block968
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
39%
Improvement Value:$244,600
61%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,568+3.8%
2024$13,072+4.0%
2023$12,572+1.6%
2022$12,380+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 20250, Page 41930

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft1,650DeedBook 20230, Page 46510Recorded8/3/2023

Property Built

Built

Year Built: 1926