Skip to content

44 Johnson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Sep 29, 1993

Property Information

Block968
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,309
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
40%
Improvement Value:$236,700
60%
Total Assessment$392,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,300+3.8%
2024$12,814+4.0%
2023$12,324+1.6%
2022$12,136+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

Sq Ft1,309DeedBook 5281, Page 880

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5028, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1926