Skip to content

97 Johnson AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Dec 2, 1996

Property Information

Block970
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,307
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,600
46%
Improvement Value:$170,600
54%
Total Assessment$318,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,793+3.8%
2024$10,399+4.0%
2023$10,001+1.6%
2022$9,848-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

To:

Sq Ft1,307DeedBook 5462, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1927