Skip to content

164 Broughton AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1922

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Mar 5, 2013

Property Information

Block820
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,299
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,800
39%
Improvement Value:$187,200
61%
Total Assessment$308,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,447+3.8%
2024$10,065+4.0%
2023$9,680+1.6%
2022$9,533+33.3%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft1,299DeedBook 12420, Page 5800

Property Built

Built

Year Built: 1922