Skip to content

95 Mohr AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Apr 22, 1986

Property Information

Block969
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,309
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$155,400
45%
Improvement Value:$190,000
55%
Total Assessment$345,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,716+3.8%
2024$11,288+4.0%
2023$10,856+1.6%
2022$10,690-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft1,309DeedBook 4918, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1927