Skip to content

64 Dalebrook RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block971
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,618
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,300
39%
Improvement Value:$250,400
61%
Total Assessment$412,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,999+3.8%
2024$13,487+4.0%
2023$12,971+4.4%
2022$12,426-1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft1,618DeedBook 20200, Page 96851

Property Built

Built

Year Built: 1955