Skip to content

18 Charles StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 5, 2023

Property Information

Block98
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-2B
Sq Footage1,892
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,300
28%
Improvement Value:$278,700
72%
Total Assessment$386,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,093+3.8%
2024$12,614+4.0%
2023$12,132+1.6%
2022$11,947+10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,892DeedBook 20240, Page 1221

Property Built

Built

Year Built: 1900