Skip to content

32 Charles StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1909

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Dec 21, 2023

Property Information

Block98
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,394
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,200
26%
Improvement Value:$196,900
74%
Total Assessment$266,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,026+3.8%
2024$8,696+4.0%
2023$8,364+1.6%
2022$8,236+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft1,394DeedBook 20240, Page 2231

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 12563, Page 6494Recorded7/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 1909