Skip to content

94 No. 22nd St.East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$106,250
Last Sale Date
Jun 25, 2009

Property Information

Block133
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-5

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,400
24%
Improvement Value:$217,200
76%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,939-0.9%
2024$9,016+0.7%
2023$8,954+1.3%
2022$8,840+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$106,250

To:

Sq Ft1,900DeedBook 12212, Page 807

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6167, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1925