Skip to content

27 No. 22nd St.

East Orange, NJ 07017

Built 1935

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Feb 2, 2016

Property Information

Block146
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,889
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
25%
Improvement Value:$213,600
75%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,933-0.9%
2024$9,010+5.7%
2023$8,522+1.3%
2022$8,413+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft2,114DeedBook 20160, Page 42662

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 6130, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1935