Skip to content

92 Springdale Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 17, 2024

Property Information

Block133
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-5

Building Details

Building Class10
Description1S STORES
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,900
73%
Improvement Value:$102,000
27%
Total Assessment$374,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,776-0.8%
2024$11,877+70.5%
2023$6,965+1.3%
2022$6,876+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 20240, Page 36369

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6135, Page 574

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5054, Page 956

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4871, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1950