Skip to content

62 No. Maple Ave.

East Orange, NJ 07017

Built 1910

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 25, 2011

Property Information

Block170
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-7

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,774
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,200
20%
Improvement Value:$296,700
80%
Total Assessment$370,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,650-0.9%
2024$11,750+40.3%
2023$8,372+1.3%
2022$8,265+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft2,774DeedBook 12326, Page 9687

Property Built

Built

Year Built: 1910