Skip to content

121 Hollywood Avenue Lot

East Orange, NJ 07018

Vacant Land

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Nov 7, 2023

Property Information

Block20
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class10
DescriptionVACANT LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$72,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,277-0.9%
2024$2,297-19.0%
2023$2,837+1.3%
2022$2,801+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 20230, Page 68125

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 20201, Page 21867Recorded12/7/2020

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 6055, Page 574