Skip to content

149 Hollywood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block20
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-4

Building Details

Building Class28
Description3S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,063
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
22%
Improvement Value:$228,700
78%
Total Assessment$292,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,187-0.9%
2024$9,266+23.2%
2023$7,519+1.3%
2022$7,423+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$53,000

To:

Sq Ft2,425DeedBook 20170, Page 85677

Property Built

Built

Year Built: 1930