Skip to content

507 So. Clinton St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Aug 6, 2015

Property Information

Block461
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description3S-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,158
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,900
21%
Improvement Value:$304,800
79%
Total Assessment$383,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,052-0.9%
2024$12,156+34.3%
2023$9,048+1.3%
2022$8,933+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$114,000

To:

Sq Ft3,032DeedBook 20160, Page 765

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 6028, Page 796

Property Built

Built

Year Built: 1925