Skip to content

16 Birchwood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1894

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Dec 19, 2000

Property Information

Block211
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-OT-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,100
23%
Improvement Value:$194,900
77%
Total Assessment$252,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,915-0.9%
2024$7,983+1.5%
2023$7,863+1.3%
2022$7,762+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,660DeedBook 5745, Page 878

Property Built

Built

Year Built: 1894