Skip to content

1 Hawthorne Pl.

East Orange, NJ 07018

Built 1920

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Feb 10, 1995

Property Information

Block211
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,900
23%
Improvement Value:$175,500
77%
Total Assessment$229,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,205-0.9%
2024$7,267+5.4%
2023$6,893+1.3%
2022$6,805+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,406DeedBook 5352, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1920