Skip to content

6 Birchwood Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2005

Property Information

Block211
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,600
23%
Improvement Value:$173,800
77%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,111-0.9%
2024$7,172-7.8%
2023$7,780+1.3%
2022$7,680+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5929, Page 80

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5667, Page 241

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 5643, Page 818

Property Built

Built

Year Built: 1925