Skip to content

254 William St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 1, 2025

Property Information

Block261
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-11

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,045
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,400
15%
Improvement Value:$378,500
85%
Total Assessment$445,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,056-0.8%
2024$9,133+16.6%
2023$7,835+1.3%
2022$7,735+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,045DeedBook 20240, Page 18731Recorded4/3/2024

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 12136, Page 8570

Property Sale

Sale
$125,000

To:

DeedBook 12061, Page 916

Property Sale

Sale
$110,000

To:

DeedBook 6187, Page 166

Property Sale

Sale
$59,000

To:

DeedBook 5887, Page 881

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5722, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1925