Skip to content

106 No. Arlington Ave.

East Orange, NJ 07017

Apartment

Last Sale Price
$897,320
Last Sale Date
Jun 22, 2001

Property Information

Block271
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-4

Building Details

Building Class---
Description4S ELEV-45-0-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,170,000
24%
Improvement Value:$3,619,600
76%
Total Assessment$4,789,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$150,441-0.9%
2024$151,735+30.4%
2023$116,361+1.3%
2022$114,870-11.6%
Property History

Property Sale

Sale
$897,320

To:

DeedBook 5808, Page 205