Skip to content

15 Summit St.

East Orange, NJ 07017

Apartment

Last Sale Price
$2,600,000
Last Sale Date
Mar 14, 2016

Property Information

Block360
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-5

Building Details

Building Class---
Description4SELEV-34-0-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$910,000
23%
Improvement Value:$3,045,900
77%
Total Assessment$3,955,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$124,255-0.9%
2024$125,323+59.3%
2023$78,682+1.3%
2022$77,674+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,600,000

To:

DeedBook 20160, Page 23163

Property Sale

Sale
$1,700,000
DeedBook 12386, Page 5219

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4882, Page 89