Skip to content

17 Summit St.

East Orange, NJ 07017

Built 1930
Apartment

Last Sale Price
$5,100,000
Last Sale Date
Dec 28, 2022

Property Information

Block360
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-5

Building Details

Building Class10
Description4SELEV-42-0-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,144,000
27%
Improvement Value:$3,089,100
73%
Total Assessment$4,233,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$132,962-0.9%
2024$134,105+52.0%
2023$88,224+1.3%
2022$87,093+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$5,100,000

To:

DeedBook 20230, Page 3809

Property Sale

Sale
$5,838,197
DeedBook 20210, Page 12044Recorded1/29/2021

Property Sale

Sale
$5,072,500

From:

To:

DeedBook 20180, Page 68373Recorded8/6/2018

Property Sale

Sale
$3,822,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 89140Recorded10/18/2016

Property Sale

Sale
$2,825,000

From:

To:

DeedBook 12494, Page 7185Recorded5/8/2014

Property Sale

Sale
$1,650,000
DeedBook 12375, Page 4877

Property Sale

Sale
$1,700,000
DeedBook 12310, Page 4629

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 6006, Page 539

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 5695, Page 419

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5439, Page 64

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 5350, Page 949

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 5329, Page 180

Property Sale

Sale
$100,400
DeedBook 5164, Page 805

Property Built

Built

Year Built: 1930