Skip to content

139 No. Arlington Ave

East Orange, NJ 07017

Built 1960
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 23, 2026

Property Information

Block360
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page2-5

Building Details

Building Class10
Description4S-EL-50-0-0
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,248,000
22%
Improvement Value:$4,406,600
78%
Total Assessment$5,654,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$177,611-0.9%
2024$179,138+19.6%
2023$149,779+0.0%
2022$149,779+126.8%
Property History
Sales3Foreclosures1

Property Sale

Sale
$3,118,325

To:

DeedBook 20250, Page 22711

Property Sale

Sale
$147,000

To:

DeedBook 5419, Page 486

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4965, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1960