Skip to content

15 Carnegie Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2017

Property Information

Block400
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-1

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL-DG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,112
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
16%
Improvement Value:$304,600
84%
Total Assessment$361,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,361-0.9%
2024$11,459+4.9%
2023$10,921+1.3%
2022$10,781+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 12384, Page 2102

Property Built

Built

Year Built: 1940