Skip to content

46 Shepard Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block404
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-1

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,471
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,400
20%
Improvement Value:$247,800
80%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,743-0.9%
2024$9,827+4.6%
2023$9,392+1.3%
2022$9,272+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 20250, Page 51044

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 20200, Page 57683Recorded6/22/2020

Property Sale

Sale
$40,000

To:

DeedBook 12242, Page 2863

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 6272, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1925