Skip to content

370-2 Central Ave.

East Orange, NJ 07018

Commercial

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Oct 2, 1997

Property Information

Block404
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-1

Building Details

Building Class---
Description1S FAST FOOD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,300
13%
Improvement Value:$971,100
87%
Total Assessment$1,116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,066-0.9%
2024$35,368+22.2%
2023$28,946+1.3%
2022$28,575+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

DeedBook 5509, Page 315