Skip to content

120 Shepard Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Date
Jan 19, 1981

Property Information

Block424
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-13

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,150
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,200
32%
Improvement Value:$199,900
68%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,238-0.8%
2024$9,317+19.2%
2023$7,818+1.3%
2022$7,718+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930