Skip to content

951-57 So. Orange Ave.

East Orange, NJ 07018

Built 2005

Last Sale Date
Oct 1, 2003

Property Information

Block462
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class10
DescriptionF.F. RESTUARANT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$441,000
59%
Improvement Value:$307,600
41%
Total Assessment$748,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,514-0.9%
2024$23,716-23.4%
2023$30,946+1.3%
2022$30,550+1.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5083, Page 923