Skip to content

533 So. Clinton St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Dec 20, 2017

Property Information

Block462
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,782
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
22%
Improvement Value:$272,900
78%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,990-0.9%
2024$11,085+11.5%
2023$9,941+1.3%
2022$9,813+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$108,000

To:

Sq Ft2,782DeedBook 20180, Page 3625

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6291, Page 826

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6074, Page 905

Property Sale

Sale
$50,445
DeedBook 5834, Page 275

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5482, Page 390

Property Built

Built

Year Built: 1925