Skip to content

545 So. Clinton St.

East Orange, NJ 07018

Built 1925

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Mar 29, 1993

Property Information

Block462
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description2S-F-CL-DG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,972
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,800
26%
Improvement Value:$216,100
74%
Total Assessment$293,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,231-0.9%
2024$9,311+5.2%
2023$8,849+1.3%
2022$8,736+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft1,972DeedBook 5256, Page 173

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5129, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1925