Skip to content

549 Norwood St.

East Orange, NJ 07018

Built 1930

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 15, 2004

Property Information

Block463
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page3-12

Building Details

Building Class45
Description3S-F-CL
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,054
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,700
23%
Improvement Value:$289,300
77%
Total Assessment$378,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,873-0.9%
2024$11,975+13.3%
2023$10,567+1.3%
2022$10,431+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft3,054DeedBook 6137, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 1930