Skip to content

74 No. 15th St.

East Orange, NJ 07017

Vacant Land

Last Sale Price
$4,290
Last Sale Date
Apr 13, 2023

Property Information

Block52
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-9

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$62,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,973-0.8%
2024$1,990-21.0%
2014$2,518+4.3%
2013$2,413+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$4,290

To:

DeedBook 20230, Page 23850

Property Sale

Sale
$500
DeedBook 12176, Page 8881

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 6169, Page 1

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 5037, Page 386