Skip to content

56 No. 18th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2024

Property Information

Block55
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page4-6

Building Details

Building Class45
Description2.5S-F-CL
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,631
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,600
17%
Improvement Value:$299,200
83%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,364-0.9%
2024$11,462-8.9%
2023$12,578+1.3%
2022$12,417+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$162,000
Sq Ft2,588DeedBook 20191, Page 17559Recorded12/12/2019

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 20170, Page 81386Recorded9/14/2017

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 20161, Page 1408Recorded11/29/2016

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft2,588DeedBook 20160, Page 84982Recorded10/4/2016

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6353, Page 489

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6269, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1925