Skip to content

57 Edgerton Terr.

East Orange, NJ 07017

Built 1940

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Oct 26, 2022

Property Information

Block570
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-7

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,200
24%
Improvement Value:$238,000
76%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,838-0.8%
2024$9,922+11.1%
2023$8,932+1.3%
2022$8,818+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 20220, Page 96951

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 5664, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1940