Skip to content

47 Ely Pl.

East Orange, NJ 07017

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2023

Property Information

Block571
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page1-7

Building Details

Building Class17
Description2S-F-CL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,100
28%
Improvement Value:$261,200
72%
Total Assessment$363,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,411-0.9%
2024$11,509+26.0%
2023$9,132+1.3%
2022$9,015+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$158,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 12511, Page 6629Recorded8/25/2014

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 6130, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1925