Skip to content

174 No. 18th St.

East Orange, NJ 07017

Built 1905

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 11, 2023

Property Information

Block71
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityEast Orange City
Tax Map Page5-10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-CL-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,249
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,900
19%
Improvement Value:$288,500
81%
Total Assessment$356,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,195-0.8%
2024$11,291+23.1%
2023$9,170+1.3%
2022$9,053+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,249DeedBook 20230, Page 56727

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft2,097DeedBook 12519, Page 9761Recorded10/14/2014

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5947, Page 580

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4991, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1905